مشهد 1400
اطلاعات و اخبار پروژه های عمرانی و اخبار اجتماعی و اقتصادی کلانشهر مشهد

 

مجتمع اقامتي گردشگري و رستوران

هاي كشتي روياي شانديز

مجتمع اقامتي گردشگري و رستوران هاي كشتي روياي شانديز در زميني

به مساحت 10.37۸ متر مربع و با سرمايه اي بالغ 400میلیارد ريال در

حال احداث مي باشد .

 

معماري نماي بيروني و داخلي اين پروژه الهام گرفته از كشتي كروز

مي باشد .


((نمایی از یک کشتی کروز))

زير بنا كل مجموعه  24.900 متر مربع در ده طبقه پيش بيني شده است و شامل

مستحدثات ذيل مي باشد :

1.    مجموعه اقامتي در سه طبقه با زير بناي 7500 متر مربع

2.   رستوران در دو طبقه با زير بنا 5000 متر مربع

3.   تالار پذيرايي با زير بناي 2500 متر مربع

4.    تالار پذيرايي تابستاني در بام پروژه با زيربناي 21500 متر مربع

5.    باغ رستوران در دو سطح به مساحت 6000 متر مربع

6.    دو طبقه پاركينگ مسقف با رمپ ورودي با زير بناي 9000 متر مربع

7.    مجموعه ورزشي و آبي با زير بناي 800 متر مربع

8.    سالن همايش با زير بناي 1500 متر مربع

9.   رستوران فست فود با زير بناي 800 متر مربع

10.   كافي شاپ با زير بناي 400 متر مربع

11.   آشپزخانه مركزي و انبارها با زير بناي 1700 متر مربع


اين مجموعه تا پایان آذر داراي 35% پيشرفت فيزيكي بوده است .


اتوپیا ، بزرگترين نمايشگاه خودرو در خاورميانه


اين پروژه با سرمايه گذاري 2.400.000.000 ريال در

زميني به مساحت 250.000 متر مربع ساخته

مي شود .

شهردار شانديز با اشاره به طراحي منحصر به فرد اين نمايشگاه، گفت: نمايشگاه خودرو شانديز پس از احداث توسط بخش خصوصي، بزرگترين مرکز خريد خودرو در خاورميانه خواهد بود.

وي با بيان اينکه در اين نمايشگاه بخشهايي به منظور بازديد و تست رانندگي خودرو در نظر گرفته خواهد شد، پيش بيني فضايي براي خريد و فروش اتومبيل هاي دست دوم را از ديگر امکانات اين نمايشگاه عنوان کرد.

رجب زاده گفت: در طراحي اين مرکز، به وجود فضاي کافي جهت پارک خودروهاي شخصي و اماکن تفريحي نيز توجه ويژه شده است.

شهردار شانديز اين طرح را از جمله طرح هاي منطقه نمونه گردشگري بين المللي شانديز دانست و گفت: علاوه بر اين پروژه، مجموعه تفريحي، گردشگري و تله کابين زشک و نيز دهکده سلامت در شانديز به اجرا درخواهد آمد.

 شهرداران کلانشهرهای ایران طی نامه ای به مهندس پژمان: انتخاب شهردار مشهد به عضویت هیئت مدیره مترو پلیس موجب ارتقای جایگاه جهانی ایران خواهد شد


سخنگوی شهرداری مشهد گفت: تمامی شهرداران كلانشهرهاي كشور از عضويت شهردار مشهد درهیئت مدیره انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس)تقدير كردند.

علی حامد مقدم با اشاره به این موضوع که شهردارمشهد سید محمد پژمان تنها نماینده ایران در هیئت مدیره انجمن کلانشهرهای جهان(متروپلیس) است، افزود: شهرداران کلانشهرهای تهران، اصفهان ، تبریز، شیراز، اهواز ، قم و کرج در 25دی سال جاری با اهداي لوح تقدیری به شهردار مشهد از عضويت وي در هیئت مدیره انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) تقدير كردند.

شهرداران کلانشهرها در این نامه ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری با شهردار مشهد به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن جهانی متروپلیس یاد آور شدند: بی شک این انتخاب نقش سازنده ای در ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران و شهر مقدس مشهد به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان اسلام و تقویت روابط وهمکاری سازمان مذکور با کلانشهر های ایران خواهد داشت.

گفتنی است در حال حاضر؛ انجمن کلانشهر های جهان(متروپلیس) دارای 129عضوبوده و هیئت مدیره آن از 22تن از شهرداران شهر های ملبورن، مونترال،برلین، سئول ، بارسلون ، تورنتو، بروکسل، مشهد، پورتوآلگره، قاهره،باماکو، رباط، استانبول،گوانگجو، سائوپائولو، مکزیکوسیتی، آنتاناریو،سانتیاگو، پاریس، مسکو، آبیجان و نواکچوت تشکیل شده است.

ارسال توسط امیر
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم دی 1390
 

پروژه مجتمع تجاری دریای نور

در بلوار اندیشه .

 

 

 مجتمع تجاری دریای نور ، مرحله اول یک قطب تجاری عظیم می باشد این قطب تجاری در سه فاز اجرا خواهد شد . این مجتمع به دلیل موقعیت مکانی و ارتباطی عالی و فضای باز اطراف ، نیازهای تجاری و خدماتی بخشی از جمعیت شهری مشهد و زائرین پایتخت معنوی ایران و جمعیت 700 هزار نفری ساکنین شمال غرب مشهد را برآورده سازد. ارزش فاز اول فراتر از 90 میلیارد تومان و فاز دوم فراتر از 40 میلیارد تومان و فاز سوم فراتر از 120 میلیارد تومان خواهد بود . زمان اجرای فاز اول سال 90 تا 92 و فاز دوم 92 تا 94 و فاز سوم 92 تا 95 خواهد بود .

 

 

 

کاربری طبقات :

 طبقات 3-و2- پارگینگ می باشد ، به جهت رونق مجتمع تجاری میزان پارکینگ احداثی بیشتر از ضابطه شهرسازی می باشد و معماری خاص برای ورودی پارکینگ بصورتی است که شیب رمپ ورودی به پارکینگ بسیار کم طراحی شده ، در نتیجه حتی افراد مبتدی هم براحتی به پارکینگ وارد میشوند و پارکینگ بسیار راحت و قابل استفاده می باشد . جهت پارکینگ دو ورودی در نظر گرفته شده ورودی بلوار اندیشه جهت شهروندان و ماشین سواری و ورودی خیابان رازی 9 جهت کامیونهای حمل بار می باشند .

از طرف دیگر پارکینگ با آسانسورهای متعدد به طبقات تالارها و هایپر مارکت مرتبط است و شهروندان پس از پارک ماشین خود توسط آسانسور به طبقه مورد نظر خود میرسند و کالای خریداری شده را مستقیماً به پارکینگ و ماشین خود منتقل می نمایند .

 طبقه1- شامل آشپزخانه صنعتی و انباری های بزرگ متعدد و یک آژانس تاکسی تلفنی می باشد ، محل آشپزخانه صنعتی به لحاظ ارتباطات و معماری و جا نمایی برای دو منظور در نظر گرفته شده است :1- فروش غذاهای متنوع به شهروندان و تحویل آن از طریق فروشگاهی در حاشیه بلوار اندیشه ، 2- ارتباط با تالار مجالس توسط دو آسانسور اختصاصی سریع ، جهت سرویس رسانی به 8000 هزار نفر میهمانان مجالس در دو وعده ظهر و شب .

 طبقه صفر(همکف) : شامل 4 قسمت است : قسمت اول فروشگاههای بزرگ حاشیه بلوار اندیشه می باشد که هرکدام با یک بالابر یا آسانسور اختصاصی به انباری خود در طبقه 1- مرتبط می باشند  بنحوی که کالا توسط ماشین بار در طبقه 1- به این انباری های اختصاصی تحویل داده شده و از طریق بالابر یا آسانسور اختصاصی به فروشگاه مربوطه انتقال می یابد.

قسمت دوم پاساژ اختصاصی  عرضه طلا و جواهر با امکانات امنیتی ویژه و دربهای اتوماتیک ورودی می باشد که از یک طرف به بلوار اندیشه و از طرف دیگر به خیابان اندیشه 3 مرتبط است.

قسمت سوم هایپر مارکت و فروشگاههای مربوطه است ، هایپرمارکت با یک زوج پلکان برقی به طبقه 1+ مرتبط بوده و 7000 متر فضای تجاری همکف و1+ مشترکاً به غرفه های متعدد عرضه کالا و لوازم خانگی اختصاص می یابد ، هایپرمارکت با آسانسورهای بزرگ به پارکینگ 3- و 2- و1- مرتبط بوده بنحوی که شهروندان مستقیما کالای خریداری شده را توسط رولر به ماشین خود منتقل می نمایند و یا در طبقه 1- از آژانس تاکسی تلفنی استفاده می نمایند ،اصولاً هدف از ایجاد هایپر مارکت در فروشگاههای بزرگ کشورهای پیشرفته ، عرضه کالاهای گوناگون و فروش انبوه و یکجا می باشد و فقط در مجتمع دریای نور خرید انبوه از هایپر مارکت و انتقال کالا به منزل به راحت ترین شکل ممکن طراحی شده است . همین راحتی خرید بعلاوه تنوع کالا ، کیفیت و قیمت مناسب ، میتواند علاوه بر جمعیت 700 هزار نفری ساکنین شمال غرب مشهد ، مورد استقبال کل شهروندان از جمله زائرین ثامن الحجج (ع) واقع می شود.

قسمت چهارم طبقه همکف ، یک شهربازی کوچک در کنار هایپرمارکت می باشد.

 

طبقه1+ عمدتاً به عرضه لوازم خانگی اختصاص یافته است ، جهت انتقال لوازم خانگی حجیم به پارکینگ آسانسورهای بزرگ در نظر گرفته شده ، بنحوی که پس از خرید بلافاصله کالای مربوطه  قابل انتقال به وانت بار خواهد بود . جهت طبقه 1+ در نمای بیرونی مجتمع یک نوار شیشه ای بطول 200 متر و ارتفاع 2 متر در حاشیه بلوار اندیشه و خیابان اندیشه 3 اجرا خواهد شد ، این نوار شیشه ای موجب رویت طبقه 1+ در حاشیه بلوار اندیشه وخیابان اندیشه 3 خواهد بود بنحوی که جنب و جوش خرید کالا در طبقه 1+ از خیابانها و پیاده روهای مجاور قابل مشاهده می باشد .

طبقه 2+ به فروشگاههای کوچک( از 12 متر به بالا ) جهت عرضه کالاهای گوناگون اختصاص یافته است فروشگاههای هرصنف در یک راهرو و کنار هم خواهند بود تا هر شهروندی براحتی به خواسته و نیاز خود دسترسی داشته باشد و از طرف دیگر تقریباً حالت بورس آن صنف ، مثل بازار کفش و یا پوشاک و...... ایجاد شود. دو عامل اساسی بصورت قطعی موجب رونق تجاری طبقه 2+ خواهد شد که این دو عامل منحصر بفرد بوده و خاص معماری ویژه این مجتمع می باشد . اولین ویژگی وجود تالارهای مجالس (8 تالار) درست در طبقه بالای 2+ می باشد که بطور متوسط از اقصی نقاط مشهد روزانه 8000 هزار نفر در دو وعده ظهر و شب در این تالارها پذیرایی می شوند.

معماری مجتمع بصورتی است که طبقه 2+ با دو راه پله معمولی به لابی این مجالس ارتباط دارد ، بنحوی که میهمانان در هنگام تعطیل شدن و یا قبل از ورود به مجالس قادر خواهند بود به یک طبقه پایین تر مراجعه نمایند ، قطعاً بخشی از 8000 مراجعه کننده مجالس فوق و علی الخصوص مردان به فروشگاههای این طبقه مراجعه خواهند نمود. دومین ویژگی اساسی ، وجود آسانسورهای پانوراما مختص این طبقه می باشد که از حاشیه بلوار اندیشه قابل رویت میباشند و موجب ارتباط مستقیم این طبقه به حاشیه بلوار اندیشه و پیاده رو خواهد بود ، این آسانسورها فقط دارای دو توقف در همکف و طبقه 2+ بوده و یک مشتری میتواند بدون ورود به مجتمع براحتی به طبقه 2+ وارد شود .

طبقه 3+ به مجموعه تالارهای مجالس (6 تالار) اختصاص یافته است . معماری مجتمع به گونه ای است که از فضای بام (باغ بام) بصورت تراس اختصاصی جهت این تالارها و بعنوان فضای باز تابستانی آنها استفاده میشود.

 ورودی تالارهای مجالس اختصاصی بوده و از حاشیه بلوار اندیشه 3 میباشد و میهمانان تالارها از پارکینگ یا حاشیه بلوار اندیشه 3 توسط آسانسورهای اختصاصی به تالار خواهند رسید.

آشپزخانه صنعتی توسط دو آسانسور مخصوص حمل بار سرویس دهی سریع به مجالس را انجام میدهند ، وجود آشپزخانه صنعتی موجب افزایش درآمد تالارها می باشد.

 

طبقات 5+ و4+ به دو تالار گرد با نمای 360 درجه اختصاص یافته است ، در واقع مجموعه 8 تالار موجب می گردد که هرروزه بطور متوسط 8000 هزار نفر از اقصی نقاط مشهد به مجتمع مراجعه نمایند و همین موضوع موجب آشنایی قطعی شهروندان با مجموعه بوده و با توجه به تنوع کالاها و خدمات مجتمع دریای نور ، بخشی از میهمانان مجالس به مشتریان مجتمع تجاری تبدیل میگردند. مجموعه تالارها تاثیر بسیار زیادی در رونق و فروش مجتمع خواهد داشت.

در شهر مشهد علاوه بر تالارهای درون شهری تالارهای تابستانی بسیاری وجود دارد ولی تالارهای مدرن با نمایشگرهای ویژه و سازه های فیلمبرداری ( استودیوئی ) منحصر بفرد است.

 

 

 


پروژه برج های مسکونی ۲۰ طبقه

پالایشگاه خانگیران در شهرک الهیه

مشهد .

 

پروژه در مرحله گود برداری قرار دارد .

 

 تصویر از وبلاگ مشهد زیبا .

 ارسال توسط مصطفی و وحید
 

افتتاح پارک ابی ایرانیان سومین پارک ابی مشهد .


تصاویری از پارک ابی ایرانیان .

 

 

آدرس : قاسم آباد - بلوار حجاب - نبش حجاب ۸

 


با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی منطقه ثامن؛

حداقل 25درصد سودسالیانه براي سرمايه گذاران

تضمین مي‌شود .

 

 

شهردارمنطقه ثامن گفت: با سرمایه‌گذاری برای اجرای پروژه‌های عمرانی در این منطقه، حداقل 25درصد سودسالیانه برای سرمایه‌گذاران تضمین مي‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محسن برزویی افزود: افرادي كه داوطلب سرمايه‌گذاري براي پروژه‌هاي عمراني در منطقه ثامن هستند مي‌توانند به صورت خريد زمين واحداث بنا يا به صورت مشاركتي با شهرداري مشهد با هر شرايطي وارد عمل شوند.


وي با اشاره به اينكه با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سال 1387 مقررشد طرح نوسازي بافت پيرامون حرم مطهررضوی تا سال 1397 به اتمام برسد، افزود: با توجه به سال‌هاي قبل رشد قابل توجهي در پيشرفت پروژه‌هاي عمراني داشتيم به طوری که میانگین پيشرفت سالانه از ابتدای سال 80 تا 85 3/2درصد بوده که اکنون تصاعدی شده و در سال گذشته حدود 5/4درصد پیشرفت فیزیکی و امسال با توجه به اوراق مشارکتی که منتشر کردیم حدود 6/5درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد بوديم که در مجموع 45درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

 
وي تصريح كرد: شهرداري اين منطقه براي سرمايه‌گذاران و مالكان زمين‌هاي در طرح، تسهيلات خوبي را در نظر مي‌گيرد. به طوري كه با توجه به ارائه اين تسهيلات در سه سال گذشته 628ميليارد تومان اوراق مشاركت منتشر شده است.


شهردارمنطقه ثامن اظهارداشت: از جمله برنامه‌هاي طرح نوسازي بافت پيرامون حرم رضوي مي‌توان به احداث چهار خيابان جديد، تعريض چهار خيابان اطراف حرم از 30 به 35 متري و همچنین ايجاد 365 مجموعه تجاري و اقامتي اشاره كرد.

 
برزویی درباره برنامه‌های شهرداری منطقه ثامن برای جذب مشارکت عمومي ‌در اجرای طرح‌ها گفت: با انجام مطالعاتی از سوی کارشناسان منطقه در افق 1415 حدود 75میلیون زائر به مشهد مشرف مي‌شوند. گ


وی بیان كرد: در شهریور امسال 14 پروژه به نام 14 معصوم برای زائران کم درآمد درنظر گرفته شده که در همین راستا 300هزار تخت برای زائران کم درآمد باعنوان ميهمان خانه حضرت ایجاد شده که 30 عدد آن در بافت پیرامون حرم قرار دارد.

 برزویی گفت: از جمله دیگر طرح‌ها مي‌توان به طرح مسکن ثامن اشاره کرد که با توجه به درخواست‌های هم‌وطنان برای داشتن حداقل یک واحد 50 متری در مشهد به ویژه در بافت پیرامون حرم، تفاهمنامه‌ای با بانک مرکزی امضا شد که اجازه پیش فروش 10 هزار واحد 50متری داده شده وهرفردی که برای گرفتن این واحد‌ها داوطلب باشد در ابتدا دست كم 15میلیون تومان مي‌پردازد و طی دو سال واحد دراختیار آنان قرار مي‌گیرد. قیمت هر واحد50متری 75 میلیون تومان برآورد شده است.

شهردار منطقه ثامن تاکیدکرد: اکنون 3هزار واحد دردست اجراست که پیش‌بینی مي‌شود تا پایان سال يكهزار و500 واحد تحویل داده شود.

 


شب برفی مشهد شنبه 24 دی ماه  1390

 

 

 ارسال توسط مصطفی و وحید
ایجاد شهر خطی برای مقابله با حاشیه نشی مشهد

رييس كميسيون فني و عمراني شورای شهر هشدار داد:
يک زلزله 6 ريشتري فاجعه غم‌انگيزي در مشهد به وجود مي‎آورد

جواد داوودآبادي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان، افزود: اين يكي از ضرورت‌هاي ايجاد طرح شهر جديد مشهد است و البته بازسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده و برنامه‌ريزي جهت توسعه آينده مشهد از ديگر ضرورت‌هاي ايجاد شهر جديد محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه وضعيت فعلي مشهد پسنديده نيست، ‌اظهار داشت: اين طرح در قالب يك استراتژي فشرده طراحي شده است، ‌بايد طوري برنامه‌ريزي كنيم كه افزايش تراكم جمعيت 20 سال آينده را در داخل همين وسعت جايگزين كنيم.

عضو هيات رييسه شوراي اسلامي شهر مشهد، طرح شهر جديد مشهد را در قالبي خطي معرفي كرد و اظهار داشت: طول اين شهر 70 كيلومتر از فرودگاه و شهرك شيرين آغاز و بعد قرقي،‌ رضويه، ‌طوس، قاسم آباد، آبادگران، ذكريا يك و دو با عرض 500 تا 1000 متر ساخته ميشود.

وي با بيان اينكه تمام نيازهاي شهروندي افراد در اين ساخت و سازها فراهم ميشود، ‌خاطرنشان كرد: در بافتهاي موجود پايداري وضعيت، امكان تحول اساسي را نمي‌دهد در نتيجه اراضي بكري كه در اطراف شهر وجود دارد، مي‌تواند جايگاه اين تحولات باشد كه علاوه بر امكانات رفاهي، خدماتي و آموزشي شامل كارگاه‌هاي توليدي كوچكي بوده و منبع درآمدي براي مجاوران امام رضا(ع) باشد.

داوودآبادي ادامه داد: بايد بافت مركزي شهر را كاهش بدهيم به اين دليل كه بتوانيم بحث زيارت را به عنوان بحث اصلي در مشهد عنوان نماييم. من از مخالفان ساخت و ساز اطراف حرم هستم و در طرح "دكترين شهرسازي" اعلام كرديم تا فاصله يك كيلومتري اطراف حرم نبايد ساخت و ساز صورت بگيرد تا زائران با پاي پياده،‌ دوچرخه، ‌مونوريل و ... به راحتي در تمام مقاطع سال خودشان را به حريم رضوي برسانند.

وي جمعيت مشهد را در سال 1500 حدود 160 ميليون نفر برآورد كرد و اظهار داشت: با ملاحظه وضعيت مشهد در 100 سال گذشته به اين برآورد رسيديم كه علاوه بر اين، بالغ بر 300 ميليون زائر به مشهد خواهند آمد و با توجه به بعد زيارتي بايد به 100 سال آينده مشهد نيز توجه كنيم.

رييس كميسيون فني و عمران شوراي اسلامي شهر مشهد با بيان اينكه فاصله اطراف حرم را بايد معنوي نگه داريم، خاطرنشان كرد: ساخت و سازهايي كه عوامل قدرت براي درآمدزايي انجام مي‌دهند، بايد متوقف كنيم و با چنين بافتي امنيت مردم را مخدوش نموده‌ايم. سالانه هزاران پرونده در كميسيون100 با مشكل روبه‌رو مي‌شود، هنوز بحث تراكم را حل نكرده‌ايم و هويت مردم را ضايع نموده‌ايم.

وي در توصيف طرح خطي شهر مشهد گفت: 175 متر از 500 متر عرض اين طرح براي خطوط ريلي و حمل و نقل استفاده مي‌شود و در دو طرف انبوه‌سازي انجام مي‌شود، تمام مراكز عمومي به صورت طبقاتي خواهد بود، ‌سيستم اداري در هر ناحيه در يك ساختمان 20 طبقه تعريف شده است، همچنين اماكن ورزشي و مراكز آموزشي همه به صورت تجمعي در اين خط قرار مي‌گيرد.

داوودآبادي هدف از طرح جامع را بهينه‌سازي ندانست و اظهار داشت: دو طرح اساسي براي تحول داده‌ايم كه يكي شهر خطي و ديگري دكترين شهري است و هدف هر دو اين است كه نبايد بر اساس گذشته عمل كرد بلكه بايد خلاقانه عمل كرد، كاري كه امروز انجام نميشود.


بنا به اهمیت موضوع و ارقام عجیبی که در مورد جمعیت مشهد در این مصاحبه گفته شد ، طبق بررسی در سایت آقای جواد داوودآبادي (رييس كميسيون فني و عمران شوراي اسلامي شهر )  جمعیت مشهد در افق 110 سال دیگر 40میلیون نفر برآورد شده است و جمعیت زائر مشهد سالانه 160میلیون نفر تخمین شده است.


سرپرست شرکت قطار شهری مشهد، از آغاز به کار دومين دستگاه تی‌بی‌ام خط دو قطارشهري مشهد از بولوار شهید فکوری(ابتداي رضاشهر) خبر داد.

مسعود بیژنی افزود: تا یک ماه آینده دومين دستگاه تي‌بي‌ام از بولوار شهید فکوری واقع در جنوب پروژه، حفاری خود را آغاز خواهد كرد و براي ورود کامل دستگاه به داخل تونل روزانه تا حدود 5/1متر حفاري انجام و سپس سگمنت گذاري (قطعات بتوني پيش ساخته) خواهد شد و به مرور با نصب نوار نقاله حفاری دستگاه افزایش خواهد يافت. وی ادامه داد: نخستين دستگاه تي‌بي‌ام تاکنون 370متر حفاری کرده و به علت آماده نبودن سازه‌های ایستگاه اول پس از آماده شدن ایستگاه در منطقه طبرسی حفاری خود را ادامه خواهد داد.

وی افزود: قطعات اصلی تی‌بی‌ام مشهد در کشور فرانسه ساخته شده و در کشور چین مراحل مونتاژ آن انجام شده است. بيژني اظهار داشت: تیم کارشناسی که با دستگاه کار مي‌کنند بیش از 10سال سابقه کار با این دستگاه را در کشور دارند و با گذارندن دوره 45روزه آموزش‌های لازم را فراگرفته اند. وی افزود: در 500متر اول حفاری که مراحل آزمایشی این دستگاه محسوب مي‌شود، يك تيم متخصص‌ کار با دستگاه از اروپا در کنار کارشناسان ایرانی این دستگاه‌ها را آزمايش مي‌کنند. بيژني با اشاره به این موضوع که تی‌بی‌ام مکانیزه‌ترین دستگاه برای حفاری تونل در دنیا ست، خاطر نشان کرد: دستگاه‌های موجود در مشهد یکهزار و 100تن وزن و 110متر طول دارند که با قطر 9متر و 43سانتی متر حفاری مي‌کنند.

سرپرست شرکت قطار شهری مشهد، با اشاره به این موضوع که حفاری در عمق زیاد برای کارگران خطرناک است و برای حفظ ایمنی آنان از این روش مکانیزه استفاده مي‌شود افزود: سرعت حفاری دستگاه تی‌بی‌ام پنج برابر حفاری‌های دستی و نیمه مکانیزه است ودقت و کیفیت این دستگاه نسبت به حفاری‌های دستی و نیمه مکانیزه بسیار بيشتر وخطای انسانی نیز بسیار كمتر است.
وی خاطرنشان کرد: این تی‌بی‌ام فقط مخصوص حفاری تونل‌های مترو است و پس از اتمام كار این دستگاه در خط دو، برای خطوط سه و چهار و شهرهایی که جنس خاك آن‌ها سخت است نيز قابلیت استفاده دارد
ارسال توسط امیر

شهردار مشهد خبر داد ؛ افتتاح سه تقاطع غیر همسطح تا پایان امسال

 کمربند شرقي، تقاطع شهيد عباسپور، تقاطع امام علي(ع)و خين عرب، تا پايان سال به بهره برداري مي رسد و ظرف سه ماهه اول سال 91 پل کابلي ميدان امام حسين(ع) افتتاح خواهد شد.

پیشرفت 73درصدی میدان امام علی (ع)


پیشرفت 40 درصدی پل کابلی امام حسین (ع)پنج پارک موضوعی خاص در مناطق شهرداری مشهد احداث خواهد شد .

هر یک از این پارک ها با مفهومی خاص احداث شده تا ضمن جذب مخاطب،درحین بازدید الهاماتی جز طراوت و تازگی طبیعت را به بازدید کننده القا کند.

در این راستا مطالعات پارک بازیافت با مساحت بالغ بر 2/5 هکتار در منطقه 12 شهرداری مشهد اتمام يافته و اجراي پارک دانش با محوریت علوم پایه و تاریخ و تمدن در منطقه 10 شهرداری مشهد آغاز شده است .

در پارک موضوعی باغ متحرک ،عناصر و اجزای سیار آن به همراه نورپردازی خاص و مدرن حس تحرک را به بازدید کننده منتتقل خواهد کرد . این پارک در مساحتی بالغ بر 2/1 هکتار در منطقه 10 اجرا خواهد شد و در حال حاضر در فاز مطالعاتی قرار دارد .

پارک مینیاتوری نیز با مساحتی بالغ بر 9/2هکتار در منطقه 10 و با عنوان پنجره خراسان رو به ایران در حال مطالعه توسط مشاورين است .

پارک گلها نیز در منطقه 11 شهرداری مشهد در مساحتی بالغ بر سه هکتار توسط مشاور در حال مطالعه و طراحی است که گونه های مختلف گلها را در خود جای خواهد داد.


سه تقاطع غیرهمسطح در مسیر شارستان رضوی احداث می شود

مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی گفت: سه تقاطع غیر همسطع در مسیر شارستان رضوی احداث می شود.

محسن برزوئی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر اولویت سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی علاوه بر آزادسازی معابر جدید منتهی به حرم،آزاد سازی شارستان رضوی می باشد.
وی در خصوص روند آزادسازی شارستان رضوی گفت:در حال حاضر در مجموع 64درصد از شارستان رضوی آزادسازی شده است که این نشان دهنده ی رشد چشمگیر سرعت اجرای طرح طی چند سال اخیر است.
مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت اطراف حرم رضوی ادامه داد: تاکنون بیش از 80درصد از مسیر شارستان رضوی حدفاصل خيابان طبرسی تا بازار رضا آزاد سازی شده است.
برزوئی تصریح کرد: در ادامه این مسیر نیز حدفاصل خیابان طبرسی تا نواب صفوی بیش از 90درصد و در ادامه آن از خیابان نواب تا بازار رضا بیش از 80درصد آزادسازی شده است.
وی در خصوص شارستان رضوی گفت: خیابان شارستان رضوی خیابان دورتادور حرم مطهر رضوی است که با عرض ۵۰ متر و 5/3کیلومترطول هشت خیابان منتهی به حرم را به هم متصل می کند.
شهردار منطقه ثامن در ادامه با اشاره به آزادسازی خیابان طبرسی تا خیابان اندرزگو تصریح کرد: از سمت ضلع غربی حرم مطهر رضوی نیز در مسیر شارستان از خیابان طبرسی تا اندرزگو 15درصد آزادسازی شده است.
برزوئي با بیان اینکه سه تقاطع غیرهمسطح در مسیر شارستان رضوی احداث می شود گفت:این تقاطع های غیرهمسطح شامل تقاطع نواب صفوی تقاطع خیابان طبرسی و تقاطع خیابان شیرازی می باشد.
مدیرعامل سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در خصوص زمان احداث این تقاطع های غیر همسطح نیز تصریح کرد: عملیات اجرایی این تقاطع های غیر همسطح بعد از آزاد سازی کل مسیر شارستان رضوی آغاز خواهد شد

مسیر ره باغ به سمت حرم مطهر رضوی احداث می شود

محسن برزوئی با بیان این مطلب افزود: شارستان رضوی یکی از پرتردترین معبر شهر مشهد در آینده است به گونه ای که این معبر دسترسی 8 محور منتهی به حرم را امکان پذیر می کند.
وی تصریح کرد: در حاشیه این خیابان ها علاوه بر فضای سبز فضای مخصوص پیاده روی و ایستگاه هایی برای استفاده مسافران از حمل ونقل عمومی در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل سازمان طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی گفت: با هدف تبدیل حرکت سواره به سمت حرم مطهر رضوی به پیاده ، 8 ره باغ نیز از مسیر شارستان رضوی به سمت حرم مطهر رضوی احداث خواهد شد.

برزوئی تصریح کرد: این 8ره باغ به اسامی بهشت نامگذاری می شود.
وی ادامه داد: با ایجاد این 8 ره باغ زائران برای عزیمت به حرم مطهر رضوی از داخل فضای شهری به سمت حرم مطهر هدایت می شود.

شهردار منطقه ثامن تصریح کرد : به منظور حفظ هویت شهر مشهد در برخی از مسیر های منتهی به حرم مطهر رضوی المان های مذهبی از تاریخ قدیمی شهر مشهد نصب خواهد شد.

وی با اشاره به مشارکت مردم در طرح نوسازی و بهساری بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی تصریح کرد: در حال حاضر مشارکت شهروندان در امر نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی به خصوص ایجاد پروژه های خدماتی بسیار چشمگیر است.

مدیر عامل سازمان طرح نوسازی و بهسازی بافت اطراف حرم مطهر رضوی در پایان خاطر نشان کرد: این امکان برای شهروندان فراهم شده که در پروژ های بافت فرسوده مشارکت داشته باشند و سازمان مجری نیز طرح های حمایتی را برای مجاوران و مالکان در نظر گرفته است.
ارسال توسط امیر
 
تاريخ : چهارشنبه چهاردهم دی 1390

عکس هایی از بارش برف دیروز در مشهد
از ساعت 9 تا 15:45 دیروز

به دلیل بازش سنگین برف 50 پرواز مشهد لغو شد


روز گذشته 50 پرواز داخلي و خارجي از مبداء يا به مقصد مشهد لغو شد.مدير کل فرودگاه هاي خراسان رضوي شب گذشته در گفت وگو با خراسان با اعلام اين خبر افزود: از ساعت 9 تا ساعت15 و 45 دقيقه روز چهارشنبه، 50 پرواز ورودي و خروجي از مبداء يا به مقصد مشهد به علت شرايط بد جوي و کاهش ديد ابطال شد.سعيد چلندري ادامه داد: تا قبل از ساعت 9 صبح روز چهارشنبه تمامي پروازها در فرودگاه شهيد هاشمي نژاد مشهد انجام شد؛ اما به دليل بارش شديد برف و کاهش فاصله ديد، از ساعت 9 تا 15 و 45 دقيقه هيچ پروازي انجام نگرفت و در ساعت 15 و 45 دقيقه نخستين پرواز ورودي از مبداء تهران بوسيله هواپيمايي ماهان در مشهد فرود آمد و نخستين پرواز خروجي نيز بوسيله همين شرکت هواپيمايي و به مقصد تهران در ساعت 17 و 39 دقيقه انجام شد.وي اظهار داشت: طي روز چهار شنبه، 24 پرواز ورودي داخلي، 23 پرواز خروجي داخلي و نيز 3 پرواز خروجي خارجي به دليل ديد کم در فرودگاه شهيد هاشمي نژاد مشهد باطل شد.به گفته مدير کل فرودگاه هاي خراسان رضوي طي اين مدت همچنين 5 پرواز ورودي خارجي با تاخير در فرودگاه مشهد فرود آمد و 3 پرواز خروجي نيز به مقاصد بغداد و کويت انجام شد.
ارسال توسط مصطفی و وحید

 

آغاز عملیات ساخت برج های

دو قلوی ۵۲ و ۴۸ طبقه مهر و

ماه .

 

همزمان با ولادت امام موسی کاظم (ع) ؛

عملیات ساخت برج های دوگانه "مهر و

ماه" آغاز شد.

سيد محمدپژمان در مراسم کلنگ زنی مجتمع تجاری مهروماه تصریح کرد: حجم فعالیت های اقتصادی و اجرای پروژه های تجاری در مشهد بسیار بیشتر از گذشته شده که این موضوع تعدادی از شهروندان را با نگرانی روبروکرده اما باید گفت که در شهرمشهد با توجه به اینکه نقش فراملی با حجم زیادی از زائران را دارد درحال افزایش نیز هست که باید زیرساخت های این شهررا براساس این مقیاس فراهم شود.

 

وی ادامه داد: محقق شدن این هدف، تحول زیادی دربهبود سطح درآمدی شهروندان به وجود می آورد و باعث رونق و رشد اقتصادی شهرهم خواهد شد، با ادامه اين روند نيز به یک شهرآرمانی که در اهداف شهرداری مشهد است دست خواهیم یافت.

پژمان اظهارداشت: برای استفاده از پتانسیل های موجود شهرمشهد در حوزه گردشگری باید گام هایی برداشته شود که البته در شهرداری مشهد اقدامات و برنامه ریزی هایی در این زمینه صورت گرفته است که احداث مراکز تفریحی، احداث مجتمع های چند منظوره برای به وجود آمدن یک سیستم یک پارچه و مناسب و ساخت مراکز تفریحی و سرگرمی از جمله این طرح های در دست اجرا مي باشد.

شهردارمشهد با اشاره به اینکه اکنون فعالیت های عمرانی و خدماتی شهر را طوری اجرا می کنیم که سفرهای طولانی درون شهری کاهش یابد، بیان داشت: با احداث مجتمع های چند منظوره درنقاط مختلف شهرمشهد، مردم برای استفاده از خدمات گوناگون می توانند به نزدیک ترین مکان مراجعه کنند.

همچنین صدیقی سرمایه گذار این پروژه در این مراسم گفت: پروژه برج های بزرگ مهرو ماه با بیش از 320 هزارمترمربع زیربنا و سرمایه گذاری حدود 750 میلیاردتومان با عرصه ای به وسعت بیش از 4 هکتار با مشارکت شهرداری مشهد که در اجرای طرح های پروژه های شهری و سرمایه گذاری  برا ی خدمت رسانی به زائران و مجاوران پیشگام است اجرا خواهد شد.

وی افزود: این طرح با مشخصات فنی منطبق با استاندارد های جهانی مبتنی برارزش‌های زیست محیطی و شهری باعث ایجاد فرصتی وسیع برای توسعه درمحدوده غربی شهر مشهد می شود که در همین راستا و با درنظر گرفتن ارزش های معنوی و فرهنگی شهر مشهد رویکرد فرهنگی ،اجتماعی وگردشگری در تمامي مراحل کار در بخش های مختلف پروژه به عنوان راهبرد اصلی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه درهنگام ساخت این پروژه حدود هزارو 500 نفر و در دوران بهره برداری بیش از 8هزارنفر مشغول به کار خواهند شد ،تصریح کرد: این پروژه علاوه بربخش های تاسیساتی، خدماتی و پارکینگ که فراتر از استانداردهای معمول برای آن پیش بینی شده ،شامل یک گردش بازار و دوبرج می باشد که برج مهر،اداری و اقامتی و برج ماه ،مسکونی است.

صدیقی ابزار امیدواری کرد: مدت زمان اجرایی پروژه 4

ساله برنامه ریزی شده که امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده

بخش هایی از این پروژه زودتر از زمان تعیین شده بهره

برداری شود.


معرفی

پروژه شاخص برج های دوگانه "مهر و ماه" به عنوان بزرگترین و بلندمرتبه ترین پروژه چند عملکردی شرق کشور با مشارکت شهرداری مشهد و سرمایه گذاری شرکت ستاره البرز شرق در حاشیه بلوار وکیل آباد در زمینی به مساحت بیش از 4 هکتار و با زیربنای حدود 330 هزار متر مربع احداث خواهد شد. عملکرد های اصلی "مهر و ماه" شامل مسکونی، تجاری فروشگاهی و دفتری، هتل 5 ستاره بین المللی و توقف گاه می باشد که با فرهنگی و اجتماعی (سینما، تالارهای همایش و مراسم، رستوران ها و کافی شاپ ها و ...) و نیز فضاهای خدماتی و تاسیساتی با رویکرد گردشری پشتیبانی می شود.

ساختار کلی

- رستوران چشم­انداز در بالاترین طبقه برج اداری- اقامتی قرار گرفته، تا امکان استفاده از منظر حاصل از ارتفاع و کیفیت قرارگیری فراهم شود.

- برج اداری- اقامتی در سمت جنوبی و با حفظ فاصله حدود 65 متری از بدنه وکیل­آباد استقرار یافته، و برج مسکونی با حفظ فاصله حدود 160 متری در شمال آن واقع شده است.

- برای فراهم کردن امکانات مناسب منظر، برج مسکونی (۵۲ طبقه) از برج اداری- اقامتی (۴۸ طبقه) بلندتر منظور شده است.

- کف باغ بام در سقف طبقه اول، بصورت شیبدار ملایم و منحنی، فضای سبز و باز عمومی با احداث جداره­هایی برای کنترل اشراف بر بافت مسکونی مجاور خواهد بود.

- در طبقه اول تجاری ارتفاع میانگین 10 متر منظور شده که برای ساخت فروشگاه­های بزرگ از برندهای معتبر بین­المللی ضروری است، و در آن اقدام به احداث نیم طبقه نخواهد شد.

- سه طبقه بخش تجاری از طریق بازشوهای دیداری در طبقه اول و همکف (به مساحت حدود 12000 مترمربع) و بازشوهای دسترسی به باغ بام عمومی، به یکدیگر ارتباط خواهد داشت.

- در تراز همکف یا ترازهای پیوسته به آن، ایستگاه تاکسی، توقف­گاه ویژه لیموزین، توقف­گاه سرویس­های عمومی (مینی­بوس یا اتوبوس) و موارد مشابه استقرار خواهد یافت.

مبانی برنامه ریزی معماری و بهره برداری

مبانی برنامه ­ریزی معماری و کالبدی پروژه "مهر و ماه" با توجه به عوامل متغیر (مرتبه­ بندی خدمات و دامنه مخاطبان) و عوامل ثابت (تناسب اجزا و بهره اقتصادی) انجام گرفته است.

عوامل شکل ­گیری ویژگی­های کمی و کالبدی فضاهای عملکردی "مهر و ماه" عبارتست از: استانداردهای شکلی و عملکردی، سرانه­ ها و صورت معماری. همچنین عوامل مؤثر در شکل­گیری ویژگی­های کیفی فضاهای عملکردی "مهر و ماه" عبارتست از: هنجارها، شیوه بهره­ برداری و فناوری­های نوین.

بدین ترتیب با تشخیص نیازمندی­های ضروری پروژه ( که عملکرد اجزای پروژه متوقف بر آن است)، نیازمندی­های کیفی ( که کارایی اجزای پروژه وابسته به آن است) و نیازمندی­های موضوعی (که پروژه را دارای خصلت گردشگری می­سازد) در کنار عملکردهای اصلی توافق شده در قرارداد مشارکتی میان شهرداری مشهد و شرکت سرمایه­ گذاری ستاره البرز شرق، برنامه کالبدی و عملکردی پروژه در قالب فهرستی از بیش از چهل نوع فضای عملکردی متفاوت تدوین شد.

با توجه به پیش­بینی هتل 5 ستاره بین­ المللی در طبقات بالای برج اداری- اقامتی (مهر)، اینگونه درنظر گرفته شده است که بهره­ برداری از کل پروژه (بخش­های مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی و اجتماعی، خدماتی و...) توسط "بهره­ بردار بین­ المللی معتبر هتل" انجام شود. در این صورت تمامی ساکنان، شاغلان و حاضران در پروژه، از کیفیت سکونت، اشتغال و حضور در هتل 5 ستاره بین­ المللی بهره­ مند خواهند شد.

چشم انداز و مبانی

با توجه به مزیت ها و ضرورت­های گفته شده پروژه  "مهر و ماه" پس از احداث و بهره­برداری، واجد ارزش­های زیر می­باشد:

- محمل عرضه صورتی نوآورانه در معماری، در کل عرصه شهری.

- کانونی شاخص و متمایز برای نشانه گذاری در پهنه غربی شهر.

- کانونی جاذب برای زائران و گردشگران.

- عاملی مؤثر در توانمندسازی اقتصاد شهری.

- الگوی کالبدی متناسب با نیازهای امروزین زندگی و کسب و کار.

- نشانگر عینی فناوری­ های نوین ساخت، تجهیز و بهره­ برداری.

و برای حرکت به جانب این چشم انداز، از مفاهیم زیر بهره گرفته شده است:

- تولید و توسعه نمانام (برند)، برای بسط خاطره اجتماعی و تثبیت جایگاه در فعالیت گردشگری و بازرگانی.

- معماری پایدار، برای تعامل ارزش­­آفرین با محیط طبیعی، انسانی و انسان ساخت و بهره­ گیری از
فناوری­های نوین انرژی.

- توجه به ظرفیت­های حادث، برای عرضه فضاهای جاذب عمومی به شهروندان و همسایگان و ایجاد گفتگوی مثبت میان آن­ها.

- تحلیل تأثیر ساختمان بلند، به لحاظ هندسی، اقتصادی و ساختاری، به منظور دریافت و اثرسنجی نحوه تعامل پروژه­ ها با حوزه­ های شهری.

- توجه به مدیریت بهره­ برداری، به عنوان بااهمیت­ترین بخش عملیات فنی و مدیریتی مؤثر در کامیابیفرین مستمر و حفظ جذابیت.

- ساماندهی فضای تجاری، با الگوگیری از معماری ایرانی – اسلامی به عنوان راسته بازارهای حوزه­بندی شده، با خصلت گردشگری.

- برنامه­ ریزی مطالعات مکمل، برای پایه ­ریزی الگویی فنی و مدیریتی در پروژه­ های بزرگ و چند عملکردی.

مزیت های شهری و عمومی

- در مناطق تازه ساخته شده شهر مشهد، احداث بناهای شاخص برای مرتبه­ بندی کالبدی و عملکردی هر دارای مزیت و ضرورت است.

- در غرب و جنوب مشهد، ایجاد نقاط مرجع به گونه­ ای که بافت یکنواخت شهر را نشانه­ گذاری کند، مورد توجه می­باشد.

- اقتصاد گردشگری، با توجه به سرعت جابجایی میان شهرها و کاهش زمان ماندگاری زائران در شهر، نیازمند تقویت از طریق بنیان زیرساخت­ها و فضاهای جاذب است.

- تغییر در سبک زندگی شهری و تحول الگوهای متداول کسب و کار شهروندان، نیاز به الگوهای تازه فضایی و کالبدی سامانه های سکونتی و محیط­های کسب و کار را افزایش داده است

- جهش در شیوه نگرش به طرح­ریزی فضای کالبدی متناسب با سبک زندگی و الگوی کسب و کار امروزی، نیازمند تولید الگوی عینی از انگاره­ های سازگار با مقتضیات و فناوری جهان امروز است.

دسترسی به پروژه

کاربردها

رستوران چشم انداز

احداث رستوران چشم انداز، يكي از راه هاي بهره گيري از ظرفيت پديد آمده به واسطه ارتفاع برج هاي دوگانه در پروژه مي باشد. پيداست كه اين رستوران به لحاظ ويژگي هاي انحصاري خود، مي بايد در نقطه اي از پروژه قرار گيرد، كه ضمن برخورداري از منظر و ارتفاع مناسب، به لحاظ دسترسي، مجهز و به لحاظ كاركردي با آنچه در همجوارش قرار گرفته، همخوان و مناسب باشد. در اين گام و به عنوان يك پيشنهاد اين موضوع در رأس برج اداري- اقامتي مشخص شده، ليكن درگام هاي بعدي، امكان جابه جايي يا تعليق رستوران چشم انداز در ميان دو برج نيز قابل تصور مي باشد.

اين رستوران نيازمند فضاي خدماتي اختصاصي است، زيرا هم، نوع كيفيت خدمات آن با ساير فضاهاي پذيرايي در پروژه متفاوت است، و هم تا فضاهاي خدماتي واقع در طبقات بستر فاصله زيادي دارد.

مجموعا1360 مترمربع زيربنا براي اين بخش، شامل 560 مترمربع فضاي خدماتي و 800 مترمربع تالار رستوران، در نظر گرفته شده است.

در فضاي بام اين رستوران (يا هر ارتفاع مناسب ديگري) محل فرود هلي كوپتر نيز پيش بيني خواهد شد.


سرسرا و خدمات عمومي هتل

هم جوار با طبقات زيرين بخش اقامتي، فضاهاي خدمات عمومي متعلق به هتل 5 ستاره بين المللي قرار مي گيرد. اين فضاهاي عملكردي در دو طبقه با ارتفاع نسبتاً بلند (حدود 5 متر) شامل موارد زير خواهد بود:

 • سرسراي ورود و پذيرش،‌ كه داراي دسترسي مستقيم عمودي از طريق آسانسور اختصاصي هتل، به ورودي اين بخش در همكف مي باشد. ورود به طبقات اقامتي از طريق آسانسور ديگري كه فقط در همين طبقات حركت مي كند، امكان پذير خواهد بود.
 • كتابخانه و نمازخانه به همراه بخش اداري هتل در كنار سرسراي ورود و پذيرش قرار مي گيرد، و طبق معيارها و ضوابط گردشگري، به ميهمانان خدمات مي دهد.
 • كافي شاپ كه فضاي پذيرايي 24 ساعته است، و با عرضه نوشيدني ها و غذاهاي سبك در خدمت ميهمانان مقيم در هتل يا ساير مراجعان مي باشد.
 • صبحانه خوري يكي از فضاهاي اصلي عمومي هتل است، كه با مساحت زيربناي حدود 500 متر مربع، در تراز كيفي 5 ستاره و سطح بين المللي، فضاي صرف صبحانه را براي ميهمانان، مقيم در هتل يا ديگران فراهم مي آورد.
 • تالارهاي مراسم كوچك كه هم پيوند با تالارهاي مراسم بزرگ واقع در طبقات زيرزمين، در طبقات زيرين بخش اقامتي قرار گرفته است، با ظرفيت حدود 2×180 نفر (براي بانوان و آقايان بطور جدا) برنامه ريزي شده، و بخشي از نيازمندي هاي موضوعي گردشگري را پاسخگو خواهد بود.

خدمات بهداشتي، تأسيساتي و پشتيباني مورد نياز براي فضاهاي عملكردي فوق نيز حسب مورد و بر اساس استانداردهاي برنامه ريزي معماري در اين طبقات پيش بيني خواهد شد.

هتل 5 ستاره بين المللي

حدود يك چهارم از مساحت زيربناي برج تجاري، براي تأمين نيازمندي موضوعي (گردشگري) پروژه، به هتل 5 ستاره بين المللي اختصاص داده خواهد شد. گرايش عملكردي اين هتل، هم به سبب مكان استقرار و هم جواري ها، و هم به سبب اندازه آن (كه جمعا معادل 100 تا 120 دهانه) مي باشد، هتل بازرگاني (Business Hotel) است، و عملكرد آن در پيوند با بخش تجاري- دفتري (اداري) پروژه معنا مي يابد. ليكن در برنامه بهره برداري پروژه، اينگونه منظور شده است كه نگهداري و ارائه خدمات به ساير بخش هاي عملكردي پروژه (از جمله واحدهاي مسكوني و تجاري فروشگاهي) نيز توسط دستگاه بهره برداي از هتل، و در نتيجه با تراز كيفي معادل 5 ستاره، و در سطح بين المللي صورت پذيرد. اين امر از جانبي مستلزم رعايت ضوابط و معيارهاي كمي و كيفي در برنامه ريزي، طراحي و احداث ساختمان مي باشد (كه فراتر از موارد مندرج در جداول مشخصات فني ضميمه قرارداد است)، و از جانب ديگر در فرايند بهره برداري، استقرار و تثبيت نظامي را ايجاب مي كند كه همپاي نظامات بهره برداري از مجموعه هاي اقامتي است.

هتل 5 ستاره بين المللي در 8 طبقه به مساحت كل زيربناي حدود 10000 متر مربع بدين ترتيب برنامه ريزي مي شود:

 • طبقات اول تا چهارم: اتاق هاي يك دهانه (2نفره – 2 تخته).
 • طبقات پنجم و ششم: سوييت هاي 2 و 3 دهانه.
 • طبقات هفتم و هشتم: سوييت هاي 4 و 5 دهانه.

امكانات ساختاربندي برج مسكوني

ساختار بندي برج مسكوني در فرايند طراحي معماري قطعي خواهد شد. در اينجا ضمن

عرضه لفاف ظاهري، به امكانات ساختار بندي برج به لحاظ ارتفاع، بدنه، گونه بندي واحدهاي مسكوني و موارد مشابه پرداخته مي شود. همانگونه كه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي گردد، برج مسكوني از چهار بخش تشكيل شده كه هر بخش توسط طبقه اي تأسيساتي- خدماتي از ديگري جدا شده است. گونه بندي واحدهاي مسكوني بر حسب چهار بخشي بودن برج، به ترتيب زير پيشنهاد مي شود:
 • طبقات سوم تا دوازدهم: واحدهاي مسكوني هم سطح، با زيربناي ميانگين 180متر مربع.
 • طبقات چهاردهم تا بيست و سوم: واحدهاي مسكوني هم سطح و دو سطحي، با زيربناي ميانگين 240 متر مربع.
 • طبقات بيست و پنجم تا سي و چهارم: واحدهاي مسكوني دو سطحي، با زيربناي ميانگين 300 متر مربع.
 • طبقات سي و ششم تا چهل و نهم: واحدهاي مسكوني هم سطح، با زيربناي ميانگين 570 متر مربع.
 • طبقات پنجاهم و پنجاه و يكم: يك واحد مسكوني با زيربناي حدود 1040 متر مربع.

چنانكه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي شود، عقب نشيني جانبي بخش هاي چهارگانه از چهارسو به شيوه اي متفاوت براي احداث تراس هايي كه كف آنها بر بام طبقات تأسيساتي خدماتي قرار دارد، ضمن فراهم كردن امكان احداث فضاي سبز در ارتفاع در طبقات سيزدهم، بيست و چهارم و سي و پنجم، از اشراف برج به بافت مسكوني مجاور نيز خواهد كاست.

در طبقه دوم برج مسكوني سرسراي ورود و پذيرش و ملاقات و همچنين باشگاه ساكنان و مالكان قرارداد. بدين ترتيب نخستين طبقه مسكوني از باغ بام طبقه اول، حدود 24متر و از سطح خيابان، 42 متر ارتفاع خواهد داشت.


طبقات خدماتي در برج هاي دوگانه

سازماندهي و توزيع انرژي الكتريكي، گرمايي و سرمايي مورد نياز در فضاهاي عملكردي گوناگون پروژه، در فضاهاي تأسيساتي تمهيد شده به همين منظور،

انجام و كنترل مي شود. بنابراين ضمن تأكيد بر الزام در نظر گرفتن فضاهاي تأسيساتي به عنوان بخش مهمي از نيازمندي هاي ضروري ساختمان پروژه، پيداست كه تمركز كامل بخشيدن به اين عملكرد و تجميع تمامي فضاهاي مرتبط با آن در طبقات زيرزمين، با ويژگي هاي اصلي و كالبدي و عملكردي پروژه سازگار نيست. هزينه زياد جابه جا كردن آب و هواي گرم و سرد در ارتفاع برج هاي دوگانه و ساير موارد از اين قبيل، ضروري مي سازد كه بطور متناوب در طبقات برج ها (بر اساس يافته ها و تجارب حاصل از موارد مشابه، در هر ده طبقه يك بار) طبقه اي تأسيساتي پيش بيني شود. بدين ترتيب از حجم داكت هاي تأسيساتي در طبقات ساختمان ها كاسته مي شود، و تنها از اين طريق مي توان به سهم منظور شده براي مساحت زيربناي قابل واگذاري در عملكردهاي اداري و مسكوني (به ترتيب 85 و 80 درصد) دست يافت. دستيابي به اين شاخص مهم كه در قرارداد مشاركت نيز مورد تأكيد قرار گرفته و محاسبات مالي پروژه بر اساس مفروضات حاصل از آن انجام شده، مستلزم افزودن بر مساحت كل زيربناي برج ها (دربخش نيازمندي هاي ضروري و زيربناي مشاع و غير قابل واگذاري) است، و در نتيجه شمار طبقات برج هاي دوگانه افزايش خواهد يافت. البته اين امر نبايد موجب افزايش هزينه هاي حقوقي ساختمان (از جمله عوارض صدور مجوز ساخت) گردد، زيرا كه كارآمد ساختن پروژه جز از طريق احداث اينگونه فضاها به هيچ روي امكان وقوع نخواهد داشت. بنابراين "گروه مشارکت کننده" با پذيرش احداث فضاهاي تأسيساتي از جمله نيازمندي هاي ضروري ساختمان و مشابه آن و صرف هزينه هاي متعلق به اين امر، سازمان بهره بردار را از هم اکنون تجهیز می کنند. در كنار فضاهاي تأسيساتي واقع در طبقات مياني برج، فضاهاي خدماتي ديگر همچون انبار قرار مي گيرد. انبارها مورد استفاده ساكنان يا كاركنان در برج هاي دوگانه اداري و مسكوني خواهد بود.

باغ بام اختصاصي برج هاي دوگانه و باغ بام عمومي

پروژه چند عملکردی برج های دوگانه مشهد، خود را موظف می شمارد که در قبال فرصتی که برای استقرار و حضور نمادین و موثر از شهر دریافت كرده است، ظرفیت های ویژه ای را نیز در اختیار شهر قرار دهد. ایفای این وظیفه نیازمند همدلی و همداستانی تمامی دست اندرکاران در بخش های مختلف مدیریت شهری، سرمایه گذاری، مدیریت راهبردی و مهندس مشاور متولی تهیه کننده طرح معماری می باشد. لیکن در گام نخست، لازم است ارزش این ظرفیت های ایجاد شده، به منظور تفاهم متقابل در قالب گزارش حاوی برنامه کلی کالبدی و لفاف ظاهری، تبیین شود.

باغ بام عمومی فضایی است سبز و باز، به مساحت بیش از سه هکتار، که در ارتفاع حدود 18 متری از زمین و با امکانات ارتباطی زیر قرار گرفته است:

 • ارتباط با بافت های مسکونی واقع در جنوب بلوار وکیل آباد و نیز پارک چل بازه، از طریق پل روگذر پیاده.
 • ارتباط با سرسراهای برج های دوگانه مسکونی و اداری- اقامتی، از طریق آسانسورهای اختصاصی.
 • ارتباط با بخش تجاری (ازجمله برای بهره گیری از خدمات عمومی و سرویس های بهداشتی)، از طریق ورودی های تعبیه شده در آن.
 • ارتباط با ورودی های اصلی ساختمان، از طریق آسانسورهای اختصاصی.

در این باغ بام، امکان کاشت درختان (با عمق ریشه حداکثر یک و نیم متر) و گل ها و بوته ها بصورت اندام وار و مطابق با مبانی طراحی بوستان های عمومی، فراهم است. سایه درختان و بوته ها علاوه بر آنکه موجب کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش بخش تجاری ساختمان می شود، فضایی دلنشین را در ارتفاع و در کنار دو برج زیبا برای صرف اوقات فراغت در آرامش فراهم می آورد. همچنین می توان در بخش هایی از این باغ بام، زمین های ورزشی، مسیر دوچرخه سواری کودکان و آب نما و فواره و نیز نورافشان پیش بینی نمود. لیکن باید توجه کرد که لازم است تجهیزات و خدمات قابل تعبیه در باغ بام، در تراز کیفی پروژه و در سطح بین المللی باشد.

بخشی از باغ بام (به مساحت حدود 6000 متر مربع)، به طور اختصاصی متعلق به برج مسکونی خواهد بود. این بخش که در ارتباط مستقیم با سرسرای ورودی مسکونی (طبقه دوم) قرار می گیرد، فضایی ایمن و کنترل شده برای ساکنان برج را فراهم خواهد ساخت.

باغ بام اختصاصی فضايی است سبز و نیم باز که در تراز 20/30+ متر از سطح زمین و در روی سکویی به مساحت تقریبی 2500 متر مربع قرار گرفته، و مستقیما در خدمت هر یک از برج های دوگانه می باشد. این باغ بام به دلیل نحوه قرار گیری برای فعالیت های عمومی مناسب نیست، و تنها برای بهسازی منظر و کنترل اشراف از بخش خدمات عمومی و همگانی برج ها احداث شده، و احتمالا در آن بعضی از جلسات یا ملاقات های عمومی و مشابه اینها برگزار خواهد شد.

امكانات ساختاربندي برج اداري (تجاري دفتري) – اقامتي

قطعيت يافتن ساختاربندي برج اداري-  اقامتي نيز به فرايند طراحي معماري و تصميم گيري هاي آن موكول مي شود. آنچه در اينجا

به عنوان امكانات ساختاربندي قابل طرح است، كلياتي است كه براي لفاف ظاهري و برنامه كلي كالبدي پيشنهاد شده و بنابراين در مراحل بعدي (البته بدون تغيير در سطوح كاربري ها و اصول بخش بندي برج و امكانات آن) قابل تدقيق مي باشد. چنانكه در مقطع شماتيك روبرو مشاهده مي شود، برج اداري- اقامتي از چهار بخش مجزا (كه توسط طبقات تأسيساتي – خدماتي از يكديگر جدا مي شود) به شرح زير تشكيل شده است:

 • طبقات سوم تا دوازدهم: واحدهاي تجاري- دفتري با مساحت زيربناي ميانگين 150 متر مربع.
 • طبقات چهاردهم تا بيست و سوم: واحدهاي تجاري- دفتري مدولار، در پيمون هاي 75 متر مربعي قابل پيوست با يكديگر، در سطح و ارتفاع.
 • طبقات بيست و پنجم تا سي و چهارم: واحدهاي تجاري – دفتري، با مساحت زيربناي ميانگين 240 متر مربع.
 • طبقات سي و هشتم تا چهل و پنجم: هتل 5 ستاره بين المللي.

توقف گاه ها

توقف گاه بخشی از نیازمندی ضروری ساختمان است، که در قرارداد مشارکت نیز به آن توجه شده، و حدود 98508 متر مربع در طبقات زیرزمین به آن

اختصاص یافته است. پیداست که با تامین فضا برای پاسخگویی به سایر نیازمندی های ضروری و همچنین نیازمندی های موضوعی و کیفی پروژه، نیاز به توقف گاه نیز به نسبت افزایش خواهد یافت. از طرفی تأمین دسترسی برای توقف گاه های گوناگون بصورت جداگانه و نیز با شیبراه های منطبق بر استانداردهای معتبر و تمهیدات ایمنی و امنیت در طبقات توقف گاهی، مستلزم توجه ويژه در طراحی معماری می باشد. موارد ذکر شده  توسط مدیریت راهبردی در فرایند طراحی معماری، به عنوان اصول راهبردی مد نظر خواهد بود، و تحویل گیری مدارک طراحی معماری نیز بر همین اساس صورت خواهد پذیرفت.

با توجه به اینکه در توقف گاه های طبقاتی، تقریبا به ازای هر 30 متر مربع یک محل توقف خودرو قابل احداث می باشد، اینگونه در نظر گرفته شده است که با جداسازی توقف گاه بخش های مختلف پروژه و تجهیز آنها به ورودی های اختصاصی و ارتباطات مستقیم و اختصاصی به بخش های عملکردی، به این ترتیب عمل شود:

 • حدود 1500 مترمربع (50 محل توقف خودرو) برای کارکنان سازمان بهره بردار، در ارتباط مستقیم با بخش ورودی و کارت زنی کارکنان و همچنین بخش خدمات کارکنان از یک سو، و توقف گاه خودروی عمومی بزرگ در تراز مناسب از سوی دیگر.
 • حدود 6000 مترمربع (200 محل توقف خودرو) برای بخش تجاری-دفتری (اداری)، در ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورودی بخش اداری در طبقه دوم برج اداری.
 • حدود 10000 مترمربع (300 محل توقف خودرو، شامل 200 محل توقف برای ساکنان و 100 محل توقف برای مهمانان) برای بخش مسکونی، در ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورودی بخش مسکونی در طبقه دوم برج مسکونی.
 • حدود 2100 مترمربع (70 محل توقف خودرو) برای مهمانان هتل 5 ستاره بین المللی، دارای ارتباط مستقیم از طریق آسانسور اختصاصی به سرسرای ورود و پذیرش بخش اقامتی واقع در طبقه سي و ششم برج اداری- اقامتی.
 • حدود 15000 مترمربع (500 محل توقف خودرو) برای بخش های گردشگری، شامل تالارهای مراسم، سینما، تالارهای ورزشی، و تالارهای همایش.
 • حدود 76100 مترمربع (2530 محل توقف خودرو) برای بخش تجاری.

بدین ترتیب مساحت بخش توقف گاهی در نظر گرفته در پروژه با افزایش 12180 مترمربعی، از 98508 متر مربع مندرج در قرارداد، به 110688 مترمربع و جمعا با ظرفیت 3700 محل توقف خودرو بالغ شده است. همچنین برای استفاده ساکنان در برج ها و کارکنان بخش های تجاری و مهمانان، خدمات اتومبیل از قبیل کارواش و موارد مشابه در کنار توقف گاه پیش بینی شده است.

سينما و تالارهاي همايش

کارامدی پروژه در بخش گردشگری (به عنوان موضوعی که در قرارداد مشارکتی نیز بر آن تاکید شده است)، منوط به احداث فضاهایی برای تامین نیازمندی های شناخته شده

در این موضوع می باشد. در کنار بخش اقامتی که به صورت هتل 5 ستاره بین المللی در نظر گرفته شد، تالارهایی برگزاری مراسم، همایش و همچنین سینما، به این ترتیب در برنامه کلی کالبدی و لفاف ظاهری پروژه منظور شده است:
 • تالارهای برگزاری مراسم: دو تالار کوچکتر با مساحت زیربنای500 مترمربع، در کنار هتل 5 ستاره بین المللی در طبقه سي و هفتم برج اداری- اقامتی قرار دارد. دو تالار بزرگتر با مساحت زیر بنای2000 مترمربع در طبقه زیر زمین دوم و سوم قرار گرفته است. هر دو مجموعه دارای خدمات اختصاصی و همچنین ارتباط مستقیم با ورودی در تراز همکف و نیز ارتباط با بخش خدمات (آشپزخانه مرکزی) ساختمان خواهد بود.
 • تالارهای برگزاری همایش: علاوه بر خدمات مشترک بخش اداری که در برج اداری و در طبقه اول آن قرار گرفته است، مجموعه ای از تالارهای همایش (که برنامه تعداد و تنوع آن در راهبردهای پایه طراحی و فرایند معماری پروژه تدقیق خواهد شد) در طبقات زیر زمین دوم و سوم قرار می گیرد. با توجه به اینکه بخش مهمی از ساختمان در یکی از برج های دوگانه به عملکرد تجاری- دفتری (اداری) اختصاص یافته و نیز گرایش عملکردی هتل که بازرگانی منظور شده است، این مجموعه در نظام بهره برداری پروژه جایگاه ویژه ای خواهد یافت، ضمن آنکه قادر به خدمت رسانی به تقاضاهای خارجی نیز خواهد بود.
 • تالارهای سینما: شهر مشهد و به خصوص بخش غربی آن در محدوده استقرار پروژه، به لحاظ فضاهای فرهنگی و سالن های سینما دچار کمبودهای آشکار است. احداث سه تالار سینمای کوچک و خاص با ظرفیت میانگین 120 نفر برای هر سالن، در مجموعه ای به مساحت کل 1200 متر مربع در طبقات زیر زمین دوم و سوم به همین منظور پیش بینی شده است. وروردی این سالن های سینما از طریق مجموعه تجاری پیش بینی شده، و البته ظرفیت مورد نیاز پارکینگ برای آن تامین گردیده است. این تالارهای سینما در هنگام برگزاری همایش های بزرگ و برنامه ریزی شده در مجموعه تالارهای همایش، قادر به ارائه خدمات به همایش از طریق تامین فضای نمایش فیلم های آموزشی و تبلیغاتی و . . .  نیز می باشدارسال توسط امیر
انتخاب مناسب شهردار محبوب مشهد

شهردار مشهد عضوهیات مدیره انجمن

کلانشهر های جهان(متروپلیس) شدمعاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت:شهردار مشهد به عنوان عضو هیات مدیره انجمن کلانشهر های جهان(متروپلیس) انتخاب شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهدانجمن کلانشهر های جهان(متروپلیس)دهمین کنگره جهانی خود را از دوم الی پنجم آذر ماه سال جاری در شهر پورتوآلگره برزیل برگزار نمود.
محمد مهدی براداران گفت:دستور کار این کنگره ارائه گزارش اقدامات سه ساله کمیسیون ها،انتخاب اعضای هیات مدیره متروپلیس،برنامه کاری سه ساله آینده و تنظیم و تصویب بودجه بود.
وی تصریح کرد:در نشست هیات مدیره و نشست مجمع عمومی انجمن متروپلیس ضمن تقدیر از فعالیت های شهرداری مشهدبا این انجمن،سید محمد پژمان شهردار مشهد را به اتفاق آرا به عضویت هیات مدیره انتخاب کردند.
براداران بیان داشت:همچنین شهردار مشهدبه عنوان یکی از هشت نماینده انجمن متروپلیس در هیات مدیره سازمان"شهر ها متحد و دولت های محلی"UCLGانتخاب شد.
وی خاطر نشان کرد:انجمن کلانشهر های جهان(متروپلیس)در حال حاضر دارای 129عضو بوده و هیات مدیره آن از 22تن از شهرداران شهر های ملبورن، مونترال، برلین، سئولفبارسلونفتورنتو، بروکسل، مشهد، پورتوآلگره، قاهره، باماکو، رباط، استانبول،گوانگجو، سائوپائولوریالمکزیکوسیتی، آنتاناریو، سانتیاگو، پاریس، مسکو، آبیجان و نواکچوت تشکیل می گردد.

برادران با اشاره به اینکه شهرداری مشهد در دو ماه گذشته با برگزاری کارگاه آموزشی شهر الکترونیک و حکمرانی شهری به عنوان فعال‌ترین مرکز آموزشی جهان شناخته شده است افزود: از آنجا که مشهد یکی از سه مرکز آموزش متروپلیس محسوب می‌شود، دفتر منطقه ای بانوان متروپلیس را نیز به خود اختصاص داده است.

وی افزود: شهردار مشهد، نخستین شهردار در کشور است که به این جایگاه رسیده است.


مدیران کلان‌شهرهای جهان برنامه‌های استقبال از بهار شهرداری مشهد را تحسین کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومي معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداری مشهد، اين مطلب در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه هنر نیشابور مطرح شد. گفتني است صبح سه‌شنبه -ششم دی‌ماه- نهمین همایش گفتگوی فستیوال استقبال از بهار ۹۱ - مشهد با استادان و دانشجویان دانشگاه هنر برگزار شد. دکتر سخایی رییس دانشگاه هنر در ابتدای این نشست ضمن خیر مقدم به اعضای فستیوال استقبال از بهار اظها کرد: در آخرین اجلاس متروپولیس که نشست سالیانه مدیران ارشد کلان‌شهرهای جهان را در بر دارد، شهرداری مشهد تجربه‌های خود را در استقبال از بهار مطرح کرد که از طرف اعضای این نشست جهانی، به عنوان حرکتی خلاقانه و نوین ستوده شد. مظفری افزود: حضور هنزمندان در عرصه شهر مشهد از دید جهانی مهم و تاثیرگذار ارزیابی می‌شود.ارسال توسط مصطفی و وحید
 
تاريخ : دوشنبه پنجم دی 1390
دستاورد مهم هفتمین اجلاس آیسسکو


انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام


رضواني نيا - روز چهارشنبه ۳۰ آذر خبر انتخاب مشهد به عنوان ميزبان و پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ در همين صفحه به نقل از دهشيري معاون پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي منتشر شد. اين خبر هرچند کوتاه اما از اهميتي بسيار برخوردار بود و پرسش هايي را در پي داشت. به همين دليل در تماسي با دهشيري از شرايط انتخاب، اهميت و پيامدهاي اين امر پرسيديم. وي روند پيشنهاد انتخاب مشهد براي پايتخت فرهنگي جهان اسلام به آيسسکو را توضيح داد و زمينه هايي را که مسئولان بايد براي استفاده بهتر از اين موقعيت فراهم کنند، بيان کرد و اين انتخاب را يک فرصت استثنايي براي مشهد، پايتخت معنوي ايران دانست.ديگر پايتخت هاي فرهنگي جهان اسلام فاقد توانمندي هاي مشهد می باشند

وي به معيارهايي که باعث انتخاب يک شهر به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام مي شود، اشاره مي کند و مي افزايد: برخورداري از قدمت تمدني، تاريخي و فرهنگي، الگوبودن از نظر دارابودن انواع هنرها مانند معماري و صنايع دستي نمونه هايي از اين معيارهاست که مشهد از اين نظر غني است ولي اين ظرفيت ها هنوز معرفي نشده است. ظرفيت معنوي و گردشگري مشهد، حتي موسيقي خراسان و آداب و رسوم اقوام مختلف اين شهر و ... ظرفيت هاي فوق العاده مشهد را نشان مي دهد که حتي مي توان ادعا کرد چنين قابليت هايي را ديگر پايتخت هاي فرهنگي جهان اسلام ندارد. اين امر انتظارها از مشهد را بالا مي برد و بايد از اين فرصت فراهم شده براي معرفي ظرفيت هاي بين المللي مشهد استفاده کرد تا يک بار ديگر جايگاه تاريخي و تمدني مشهد و اين که کانون گسترش فرهنگ و تمدن در شرق ايران بوده است، شناخته ومعرفي شود.
فرصتي استثنايي که تا يک قرن آينده تکرار نخواهد شد

معاون پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در گفت وگو با خراسان به انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ اشاره مي کند و با بيان اين که اين فرصت استثنايي تا يک قرن آينده ديگر براي مشهد تکرار نمي شود، مي گويد: مديران شهر مشهد ، بايد از اين فرصت ويژه براي معرفي اين شهر در سطح جهان اسلام استفاده کنند تا مشهد به يک شهر بين المللي تبديل شود چنان که زمينه ها و ظرفيت هاي آن را نيز دارد. کتابخانه هاي موجود در مشهد به ويژه کتابخانه مرکزي آستان قدس، نسخه هاي خطي موجود در موزه هاي مشهد ، ظرفيت گردشگري ديني و... از مشهد شهر کم نظيري ساخته که کمتر شهري در جهان اسلام از چنين ظرفيت هايي برخوردار است.


حداقل ۱۰۰کتاب به زبان بين المللي براي معرفي مشهد بايد تاليف شود

البته ضعف جدي که در اين زمينه وجود دارد اين است که اين قابليت ها و ظرفيت ها با زبان بين المللي و در سطح بين المللي معرفي نشده است. به عنوان مثال آثار مذهبي، تاريخي و فرهنگي مشهد اغلب به زبان فارسي معرفي شده است؛ در حالي که يکي از ملاک ها براي انتخاب پايتخت فرهنگي در جهان اسلام تاليف حداقل ۱۰۰کتاب به زبان عربي يا انگليسي درباره آن شهر است که متاسفانه درباره مشهد هنوز اين اتفاق نيفتاده است. اگرچه ۵سال فرصت خوبي است ولي به سرعت مي گذرد و ما تا سال ۲۰۱۷ بايد حداقل ۱۰۰کتاب خوب درباره مشهد به زبان هاي بين المللي تاليف کنيم. ضمن اين که کالاهاي فرهنگي ديگر مثل فيلم هم بايد درباره مشهد توليد شود.اجلاس وزراي فرهنگ کشورهاي اسلامي نيز در مشهد برگزار مي شود

وي به روند انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام اشاره و خاطرنشان مي کند: در هر دهه، پايتخت هاي فرهنگي جهان اسلام معرفي مي شوند که هر کشوري فقط مي تواند يک شهر را معرفي کند. در اجلاس سال ۲۰۱۰ که در باکو برگزار شد، ما مشهد را به عنوان نامزد معرفي کرديم که در هفتمين اجلاس آيسسکو که چند روز پيش در الجزاير برگزار شد، مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و ما تا ۱۰سال آينده نمي توانيم شهر ديگري معرفي کنيم.

البته در هر سال سه شهر به عنوان پايتخت فرهنگي انتخاب مي شوند ولي يک شهر که ظرفيت بيشتري دارد به عنوان پايتخت اصلي معرفي مي شود. در هفتمين اجلاس وزراي فرهنگ کشورهاي اسلامي به ميزباني الجزاير جمهوري اسلامي به عنوان ميزبان اجلاس در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد که ما پيشنهاد کرديم اين اجلاسيه در مشهد برگزار شود و اين امر مورد تصويب قرار گرفت.اين ميزباني اهميت مشهد را به عنوان پايتخت فرهنگي مشهد مضاعف مي کند.مسئولان مشهد کارها را به دقيقه ۹۰ موکول نکنند

دهشيري با بيان اين که نهادهاي مسئول در مشهد به ويژه استانداري خراسان رضوي و آستان قدس بايد از فرصت ايجاد شده به نحو احسن استفاده کنند، مي گويد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وظيفه خود را در معرفي مشهد انجام داده است و ما جلساتي هم در اين زمينه برگزار مي کنيم تا برنامه ريزي هاي لازم انجام شود. به لحاظ بودجه هم احساس مي کنيم که مشکلي وجود ندارد.اما نگراني ما از نظر برنامه ريزي  است که مسئولان شهري مشهد اين برنامه ها را به ۲سال پاياني موکول نکنند و ظرفيت هاي لازم را به ويژه براي برگزاري هفته فرهنگي در مشهد فراهم کنند.ارسال توسط مصطفی و وحید

اسلایدر